Oliver Frljić

Chorwacja

Teatr
Edycja

Oliver Frljić urodził się w 1976 r. w Travniku na terenie dzisiejszej Bośni i Hercegowiny. Jego matka jest pochodzenia serbskiego, ojciec – chorwackiego. Rodzina po rozpadzie Jugosławii zamieszkała w Chorwacji. Frljić studiował filozofię i religioznawstwo, a następnie reżyserię teatralną na Akademii Sztuk Dramatycznych w Zagrzebiu. W latach 2014–2016 był dyrektorem Teatru Narodowego w Rijece, ze stanowiska zrezygnował w proteście przeciwko państwowej polityce historyczno- -kulturalnej. W swoich spektaklach zajmuje się zaniedbanymi obszarami pamięci historycznej Bałkanów, porusza tematy nacjonalistycznych i religijnych fanatyzmów, zbiorowych i rodzinnych traum, splątanych genealogii, nienawiści.

Reżyser jest przedstawicielem teatru krytycznego, jak sam mówi – politycznego. Zderzając z sobą różne języki estetyczne, porusza się na pograniczu prowokacji i ironii, odważnie reinterpretuje klasyczne teksty europejskiego teatru, ujawnia niewygodne tematy i czyni teatr miejscem konfliktu, zmuszającym widza do konfrontacji z własnymi oczekiwaniami i rewizji stereotypów kształtujących jego myślenie. Frljić często krytykuje także samą instytucję teatru (nie pomijając siebie jako jej przedstawiciela i beneficjenta) i dostrzega ograniczenia, które system nakłada na metody pracy i podejmowane przez twórców tematy.

Oliver Frljić jest autorem wielu nagradzanych spektakli, realizowanychw niemal wszystkich krajach byłej Jugosławii, a także w Niemczech czy Austrii (w Monachium, Berlinie, Düsseldorfie i Graz), pokazywanych na takich festiwalach, jak Mess w Sarajewie, BITEF w Belgradzie, Dubrovnik Summer Festival, EX Ponto w Lublanie, Wiener Festwochen. W Polsce prezentował swoje prace wielokrotnie na festiwalach: Kontakt w Toruniu, Dialog we Wrocławiu, Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Z polskimi aktorami pracował dwukrotnie: w Narodowym Starym Teatrze w 2013 r. (premiera została odwołana przez dyrektora teatru Jana Klatę) i w Teatrze Powszechnym w Warszawie, w którym w 2017 r. wystawił spektakl Klątwa inspirowany dramatem Stanisława Wyspiańskiego.

Wydarzenia
Data 23.06.2017
Nurt Idiom
Kategoria Teatr