Patrice Chéreau

Edycja

Patrice Chéreau (ur. 1944) jest jednym z najbardziej znanych francuskich reżyserów. Karierę rozpoczął od teatru, gdzie pracował jako aktor i reżyser.

W kinie zadebiutował w 1974 roku utrzymaną w klimacie czarnego kryminału adaptacją powieści Jamesa Hadleya Chase'a Czar orchidei. W 1983 roku nakręcił pierwszy uznany film w karierze- mroczną opowieść Mężczyzna zraniony. Wielki sukces komercyjny i artystyczny przyniosła mu Królowa Margot (1994), za którą otrzymał na festiwalu w Cannes Złotą Palmę. Kontrowersyjnym i eksperymentalnym filmowym przedsięwzięciem okazała się Intymność (2001), za którą otrzymał Cezara za najlepszą reżyserię.

Jako aktor pojawia się na ekranie sporadycznie i zazwyczaj w rolach drugoplanowych. Wystąpił m.in. W Sprawie Dantona (1982) Andrzeja Wajdy, Ostatnim Mohikaninie (1992) Michaela Manna i w Czasie wilka (2003) Michaela Haneke.

Jego charakterystyczny styl filmowy określany bywa mianem cielesnego realizmu. Interesuje się szeroko pojętą problematyką etyki, psychologii i egzystencji człowieka.

Wydarzenia