50 krzeseł na brzegu morza
50 krzeseł ustawionych w prostokąt
50 krzeseł przodem do morza
50 osób siedzi na krzesłach. Czekają
W niemym balecie…
50 osób przodem do morza. Patrzą w morze…
Powoli narasta przypływ…
Morze wzbiera. Nieubłaganie…
Fale obmywają ciała…
50 osób zanurzonych w wodzie patrzy w morze…
Morze wzbiera, ogarnia przestworze piasku…
Morze zalewa oczy, pochłania ciała...
W latach 2014–2016 Pascal Marquilly, francuski artysta wizualny, w różnych częściach świata, m.in. na północy Francji, Nowej Kaledonii, archipelagu Vanuatu i w Saint-Louis w Senegalu, filmował tę samą scenę. 50 krzeseł ustawionych przodem do morza, a na nich 50 mieszkańców i mieszkanek lądów, które zostały lub zostaną skonfrontowane ze wzrostem poziomu wody w wyniku globalnego ocieplenia. Jedno kilkudziesięciominutowe ujęcie w trakcie przypływu. Bez montażu. Nieruchomy kadr. Do projektu dołączył Gustavo Carvalho, brazylijski pianista, który stworzył do filmów ścieżkę dźwiękową – koncert fortepianowy Jana S. Bacha z fragmentami kompozycji Györgya Kurtága.
W ramach Generatora Malta zaprezentujemy ujęcie z linii brzegowej w Dunkierce, na granicy plaży Malo-les-Bains. Dunkierka jest miastem przemysłowym, które zalicza się do miast wysokiego ryzyka środowiskowego. Jednym z głównych zagrożeń jest zalanie. Ludzie „wygrali” wprawdzie z morzem, instalując system wewnętrznych kanałów, które rozprowadzają wodę na ląd. Ale ryzyko przemysłowe w połączeniu z podnoszącym się poziomem wód Morza Północnego sprawiają, że Dunkierka i jej mieszkańcy są nieustająco w niebezpieczeństwie.
– Ujęcie nagrywaliśmy w dniu bardzo wysokiego przypływu. Ale nie było wówczas wiatru, co jest bardzo rzadkie na tych plażach. To nadało filmowi unikatowy charakter – powolne podnoszenie się wód, bez spektakularnego efektu – komentują artyści.
Projekt Marquilly’ego i Carvalho pokazuje, że katastrofa klimatyczna nie przychodzi nagle, nie jest punktem kulminacyjnym albo momentem przełomowym. Warunki życia ludzi na Ziemi zmieniają się powoli, jak przypływ czy fale morskie, które stopniowo podmywają fundamenty ludzkich struktur. Projekt angażuje społeczności zalewanych miast i wysp, pokazując coś jeszcze: konsekwencje braku działań ze strony ludzi. Niedziałanie jest działaniem.
Projekt został wyłoniony w ramach otwartego naboru do programu Generatora Malta Woda jest tobą.
Reżyseria – Pascal Marquilly
Fortepian – Gustavo Carvalho
Partnerzy: Pictanovo, Institut Français, Région Hauts-de-France, Ville de Dunkerque, Communauté urbaine de Dunkerque, Ambassade de France au Vanuatu, Fhuthers Arts, Province Sud Nouvelle Calédonie, Ville de Paris, Akuo Fondation, Institut Français du Sénégal, Ville de Lille, Ville de Saint-Louis, Le Château Diagn’Art.