Wydarzenia

2745

Dzikie strumienie

Generator Malta,
Działania performatywne,
Miasto
Edycja
fot. Maciej Zakrzewski

Dzikie strumienie to projekt łączący performatywną obecność, zaangażowanie i fizyczny kontakt artysty z przestrzenią trzech poznańskich cieków: Różanego Potoku, Strumienia Junikowskiego i Bogdanki. Nawiązując do tradycji spływów kajakowych, w skonstruowanym przez siebie kajaku z butelek z recyklingu Mateusz Kowalczyk planuje przemierzyć je od źródła do ujścia, by sprawdzić ich stan i opowiedzieć ich wyjątkowe historie. Całą podróż będzie można śledzić podczas streamingu na żywo.

DZIEŃ PIERWSZY / Bogdanka

DZIEŃ DRUGI / Różany Potok

DZIEŃ TRZECI / Strumień Junikowski

Każdy ze strumieni zaczyna bieg gdzie indziej, ich trasy są zróżnicowane, czasami łączą się z oryginalną drogą, którą prowadziły dawne rzeki Poznania, czasem koryto regulują ciężkie bloki betonu. Płynące głównie obrzeżami miasta, przez niektórych mieszkańców traktowane jak ścieki, stanowią schronienie dla wielu gatunków nieludzkich.

Zadanie kojarzące się z wakacyjną wycieczką jest jednak bliższe aktywistycznemu wyzwaniu terenowemu. Przejście i gdzieniegdzie wpłynięcie na wodę artysta połączy z zebraniem dokumentacji fotograficznej odcinków potrzebujących interwencji określonych służb czy instytucji, do których należy opieka nad ich unikatowym ekosystemem. Te wodne wysypiska – świadectwa naszych konsumenckich nawyków – muszą zniknąć!

Ważnym elementem podróży będzie field recording – zapis środowiska audialnego, którego premierowe odsłuchy są zaplanowane na finał Generatora Malta. Płynąc lub idąc (zależnie od stanu wody) strumieniami wijącymi się pośród pól i terenów zamieszkałych, artysta będzie wchodzić w zróżnicowane formy interakcji nie tylko z florą i fauną. Niekiedy zasięgnie porady specjalistki lub specjalisty w tematach hydrologicznych, co pomoże zrozumieć nieoczywisty bieg tych wód.

Wydarzenie
Artysta
Data 24.06.2020
Miejsce
Realizacja

Mateusz Kowalczyk – autor

Bartek Górski – produkcja

Anna Zalejska – produkcja

Sonia Borkowicz – koordynacja

dr hab. Renata Dondajewska – konsultacja merytoryczna

dr Wojciech Mania – konsultacja merytoryczna

realizacja streamingu:

Kolektyw .wju

Mikołaj Ludwik Szymkowiak

Grzegorz Leszczyński

Mikołaj Dziamski