Wydarzenia

2745

Pytania: „jaka jest woda?”, oraz odpowiedzi: „zimna” / „ciepła” (lub “mokra”), stanowią lokalny rytuał wpisany w doświadczenie plażowania w szczycie sezonu. Deklaracjom tym towarzyszą często takie symptomy jak: grymas twarzy, drżenie ciała, zgrzytanie zębami czy gęsia skórka. Gęsia skórka poza funkcją termoregulacyjną dawniej służyła zwiększeniu objętości futra ssaka, w celu przestraszenia wroga albo zwiększenia jego atrakcyjności w celach reprodukcyjnych, sprawiając, że wydawał się większy. Teraz jest bezużyteczną cechą w naszym ciele, jak kość ogonowa czy wyrostek, pojawia się pod wpływem zmian temperatury czy emocji.

Zapraszamy na warsztaty ruchowe nad Strzeszynkiem, podczas których będziemy przyglądać się i bawić wspomnianymi rytuałami i symptomami. Zbadamy reakcje naszych ciał wobec temperatury wody, piasku, kamieni, pomostu, sprawdzimy jak nasze plażowe nawyki wpływają na relacje w grupie i organizację nadjeziornego „legowiska”. Pod koniec zajęć będzie czas na podzielenie się swoimi wrażeniami oraz porozmawianie o praktykach związanych z wypoczynkiem nad wodą.

Warsztaty będą opierały się o techniki tańca współczesnego wykorzystujące improwizację (Contact Improvisation, Underscore), z naciskiem na obserwację własnego ciała oraz jego relację do otoczenia oraz grupy. Poszukamy pewnych wyuczonych nawyków poruszania się na plaży i w wodzie. Spróbujemy wyzwolić naszą kreatywność i czujność wobec elementów do tej pory być może przez nas niedostrzeganych i przełożymy ja na nowe jakości ruchowe. Postaramy się twórczo wykorzystać ograniczenia związane z dystansem fizycznym – poprzez kontakt wzrokowy, obserwowanie i naśladowanie ruchów współuczestniczek i współuczestników, a także ćwiczenie granic swojej strefy komfortu, związanej z dystansem między nami a drugą osobą czy też zimną wodą. Warsztaty są skierowane dla każdego, bez względu na poziom zaawansowania czy sprawność fizyczną.

Planujemy plażować nad jeziorem cały dzień! Jeśli masz ochotę dołączyć do nas przed warsztatami – zapraszamy. Zabierz strój kąpielowy, ręcznik, krem do opalania, ulubione gry, magazyny, jedzenie i napoje. W warsztatach może wziąć udział każdy, bez względu na stopień zaawansowania czy sprawność fizyczną. W trakcie warsztatów będziemy dbać o swój wzajemny komfort, m.in. zachowując fizyczny dystans.

Warsztaty odbędą się w dniach 8 i 9 lipca w godzinach 17:00-20:00 nad Jeziorem Strzeszyńskim (Plaża Malibu, przy pomoście). Zgłoszenia prosimy kierować na maila: sonia.borkowicz@malta-festival.pl (ograniczona liczba miejsc). Na warsztaty zapraszamy osoby powyżej 15. roku życia.

Warsztaty są częścią projektu artystyczno-badawczego, autorstwa Małgorzaty Myślińskiej, który jest realizowany w ramach Generatora Malta. Na potrzeby finałowej wystawy i towarzyszącej mu mini-publikacji warsztaty będą rejestrowane.

Wydarzenie
Realizacja

Małgorzata Myślińska – autorka projektu
Paweł Kubiak – współprowadzenie warsztatów ruchowych
Grigory Popov – współpraca przy projektowaniu zina
Bartosz Mroczkowski – współautorstwo tekstu, który znajdzie się w zinie
Gaja Karolczak – współautorstwo tekstu, który znajdzie się w zinie