Wydarzenia

2745

Gry z czasem

Lech Raczak

Problem gry z czasem, gry z losem, przeznaczeniem, niejasnym fatum pojawiał się już wcześniej w plenerowych spektaklach Lecha Raczaka realizowanych dla Festiwalu Malta, od przedstawienia 2001. Dziecko gwiazd (w 2000 roku), przez Wyprawę (2006), po Rabina Maharala i Golema (2009). Nowe widowisko ma ten cykl – niedefiniowalny i zawsze otwarty – rozszerzyć i wzbogacić. Przedstawienie składać się będzie z dwóch części. Ze względu na miejsca poznańskiego Rynku, z którymi przestrzennie i znaczeniowo zwiążą się składowe spektaklu, części nazywać się będą Odwach i Pręgierz.

ODWACH (od 1783 roku siedziba władz policyjnych, porządkowych, straży miejskiej) – Thermidor roku 143. Protagonistka przedstawienia, Stanisława Przybyszewska, autorka dramatów o wolności i przemocy, nadziejach i terrorze, wspaniałości i nędzy Rewolucji Francuskiej, wspomagając wyobraźnię morfiną prowadzi swoistą grę z czasem. Próbuje zignorować swoją współczesność (lata 30. XX w.: czas wrzasku rosnącego w siłę nazizmu i głuchego, przerażającego milczenia Sowietów), by przenieść się w czas Rewolucji. Do wnętrza jej mieszkania wdzierają się więc widma bohaterów jej dramatów, protagonistów niekończących się dyskusji o pięknie i grozie, wierności i zdradzie, zbrodni i chwale przewrotu: Danton, Sainy Just, Robespierre. I ostateczny zwycięzca gier z czasem – kat. Jest lato 1935 roku, lipiec i sierpień, według rewolucyjnego kalendarza fatalny miesiąc thermidor; 142 lata wcześniej, 10 thermidora zgilotynowanie Robespierre’a zakończyło czas wielkiego terroru; 28 thermidora roku 143 Rewolucji umierała Stanisława Przybyszewska…

PRĘGIERZ
Hazardową grę z czasem, losem i gwiaździstym niebem prowadzi drugi z bohaterów widowiska. Był kiedyś architektem dążącym do uporządkowania chaosu, do harmonii. Popadłszy w konflikt z porządkującymi życie instytucjami (których ostatecznym spełnieniem jest panujący nad ludzkim cierpieniem i trwaniem urząd katowski) ulega diabelskiej pokusie zaprzeczenia porządku świata. Tworzy heretycką i buntowniczą teorię hazardu, w myśl której gra odzwierciedla kosmiczną zasadę kontrolowanego przypadku i jest wcieleniem boskich zasad kreacji. Zazdrosny Bóg i rządny reguł świat (których reprezentantem jest czczony pomnikiem kat) ukarzą go za to…

Projekt jest produkcją Malta Festival Poznań 2012.

Wydarzenie
Artysta Lech Raczak
Data 07.07.2012
Miejsce Stary Rynek
Kategoria Teatr