Do kogo należy woda? Komu i czemu służy? Kto i jak reguluje jej przepływ?
Wystawa w ramach finałowej wystawy Generatora Malta Woda jest tobą
28.08, g. 18:00-21:00 wernisaż wystawy
29-30, g. 12:00-18:00 wystawa
Kolektyw Przepływ – grupa młodych badaczek i artystek z Poznania – bada i rejestruje historie niewidzialnej wody w Poznaniu: wód podziemnych, wodociągów, oczyszczalni, studni, a nawet kałuży. Rozmawiając m.in. z naukowczyniami, rzemieślnikami, kobietami zajmującymi się nurkowaniem czy rolnikami, bierze na warsztat wodę jako czynnik, który łączy z sobą to, co organiczne i nieorganiczne, to, co wspólne i sprywatyzowane.
„Widzimy w wodzie źródło wszelkiego życia, przedmiot zainteresowań naukowych, nieodłączny element przeżyć duchowych i narzędzie pracy różnych osób – od tych drążących studnie po te zajmujące się bioenergoterapią. Szukamy ukrytych znaczeń i badamy relacje między wodą a istotami żywymi. Interesuje nas m.in. obieg wody, ślad wodny, życie w wodzie, proces jej przetwarzania i jej wymiar ezoteryczny”.
Hydronarracje to projekt hybrydowy – korzystający z metod badawczych, refleksji teoretycznej i działań artystycznych. Podstawą pracy grupy, a zarazem sposobem organizowania wiedzy jest zbierany materiał filmowy – dokumentacje rozmów kontekstowych, archiwa found footage, wizualizacje danych i artystyczne impresje – wideo-art, muzyka, działania performatywne. Zebrany materiał posłuży za rdzeń instalacji interaktywnej, po której odbiorca będzie mógł swobodnie nawigować, konstruując własny przebieg narracyjny.
Instalacja będzie dostępna w formie wystawy w ramach finałowego tygodnia Generatora Malta. Hydronarracjom towarzyszyć warsztaty z obliczania śladu wodnego, spotkanie z radiestetą Władysławem Iwankiem oraz wykład dr Moniki Kubackiej Antropopresja lokalnych zbiorników wodnych.
Projekt został wyłoniony w ramach otwartego naboru do programu Generatora Malta Woda jest tobą.