Wydarzenia

2745

Mapa Sentymentalna: Dębiec

Ja to pamiętam tak. Młode lata spędzało się nad Wartą. We wakacje kupowaliśmy maślankę, bułki i nad rzekę. Siedzieliśmy, potem na obiad i z powrotem nad Wartę. Umieliśmy pływać, więc braliśmy worki, przepływaliśmy na drugi brzeg, a tam były ogródki. Jabłek my nabrali w te worki, worki w majtki i wracaliśmy. I całe dnie nad wodą.
Mieszkaniec

Z pierwszych bloków, które powstały na Dębcu, można było dotrzeć nad sam brzeg Warty, mijając kwitnące owocowe drzewa i barana, strzegącego warzyw w ogródkach, przecinając rzadko uczęszczaną Drogę Dębińską, jeszcze niepokrytą asfaltem, i klucząc między wiekowymi drzewami Dębiny. Wielu dębczan mieszka w tym miejscu od lat, pamięta, jak wyrastały kolejne bloki, znikały łąki i pola, miejsce gospodarstw, kuźni i koni zajmowały sklepy i betonowe chodniki. Są i tacy, którzy sprowadzili się w te okolice niedawno, skuszeni mieszkaniem na „zielonym” osiedlu.

Tworząc mapę sentymentalną, chciałybyśmy opowiedzieć o Dębcu i wodzie. Szukałyśmy opowieści u źródeł – u mieszkańców i mieszkanek okolicy. Czy woda była i jest częścią ich sąsiedztwa? Brzeg to miejsce spotkania i rozstania, rozmowy i nostalgii, a tafla wody odbija rzeczywistość, ujawniając jej inne oblicze – mówią autorki, Maria Ratajczak, Urszula Ziober ze Stowarzyszenia Zielona Grupa.
HARMONOGRAM MALTA FESTIVAL POZNAŃ NA DĘBCU:
17:30 – spacer śladami Mapy sentymentalnej Dębca / start: Leśniczówka na Dębinie (ul. Ku Dębinie 2)
19:00 – koncert zespołu Tropical Soldiers in Paradise / miejsce: Fort IXa (wejście od ul. 28 czerwca 1956)

Wydarzenie
Data 10.09.2020
Kategoria Spotkania