Wydarzenia

2745

Mitologia klimatyczna

Aqurat

Generator Malta,
Działania performatywne
Edycja
fot. Beata Wencławek

Performance teatralny – sytuacja spotkania się wielu skrajnych światów, rzeczywistości i światopoglądów. Wysłane zostaje podwójne zaproszenie na kontrastujące ze sobą wydarzenia. W czasach, gdy nie wiadomo czy życie należy celebrować, czy opłakiwać spotykamy się na połączonych ze sobą imprezach: urodzinach i pogrzebie Matki Ziemi. Dwie osoby prowadzące, każde z odmiennych wydarzeń, reprezentuje skrajne systemy wartości. Żadne z nich nie powie tego wprost, ale chce zakończyć imprezę drugiego na rzecz realizacji własnych planów. Aby uniknąć konfliktu oddają głos zaproszonym. Oni po wysłuchaniu stanowisk obu stron, zdecydują, która forma świętowania jest im bliższa. Jednak czy jest możliwe odnalezienie jednego rozwiązania w tak chaotycznej przestrzeni i czasach? Żyjemy w społeczeństwie pełnym skrajności, któremu trudno odnaleźć złoty środek między konsumpcjonizmem, a ochroną klimatu.

Odpowiedzią na wszelkie wątpliwości mogłyby być badania i opinie naukowców. Jednak czy są one dzisiaj wystarczająco słyszalne, czy dostęp do nich naprawdę jest aż tak utrudniony? Czy chcemy powielać błędy popełniane w przeszłości? Czy historia potrafi nas czegoś nauczyć?

Oglądając starcie dwóch gospodarzy dostrzegamy konflikt pokroju: mit kontra fakt. Współczesny świat pisze nową mitologię, której fundamentem jest antyczny archetyp. Dwie skrajne pod względem chronologicznym epoki prowadzą ze sobą żywy dialog pokazując, że dzisiejsze systemy wierzeń powinny skierować się w stronę nauki i zaufania dla ekspertów w konkretnych dziedzinach.
A ty, na które przyjęcie przyjdziesz?

FINAŁOWE DZIAŁANIA KOLEKTYWÓW W RAMACH PROJEKTU H2O:

26.08, g. 19:00, Waterkill, Zielona Trawka Pictures / Kino Muza / bezpłatne wejściówki
27.08, g. 19:00, Młoda woda, Młoda Kultura / fontanna na placu Wolności / wstęp wolny
27.08, g. 16:00 Wet fingers, Ludzie DoWody / start: Warta / wstęp wolny
28.08, g. 19:00 Wet fingers, Ludzie DoWody / basen Olimpia / wstęp wolny
29.08, g. 16:30 Mitologia klimatyczna, Aqurat / Jezioro Rusałka / wstęp wolny

Część projektu H2O The future will involve us.

Wydarzenie
Artysta Aqurat