Szybka ekspansja koronawirusa nie jest nagłym kataklizmem, lecz efektem złożonego procesu, który zachodzi na planecie od kilkudziesięciu lat. Naukowcy mówią od dawna o zagrożeniu, jakie niosą z sobą przemysłowa hodowla zwierząt na mięso, a więc konsumpcja i nasze nawyki żywieniowe, wycinka lasów, rozwój przemysłu lotniczego. Czy koronawirus zmieni wreszcie nasze sposoby postrzegania, relację z planetą, uczyni kryzys klimatyczny tematem ważnym? Jakim językiem się o nim mówi? Prawa, wyobraźni, ekonomii, obyczaju? Co decyduje o tym, co nam wolno, a czego nie wolno z przyrodą robić?
FORUM 2020
W urodzinowym cyklu maltańskich debat na placu Wolności mieliśmy zastanawiać się nad tym, w jakim kierunku zmierza świat, a wraz z nim festiwal Malta. Chcieliśmy, by przeszłość stała się punktem wyjścia do myślenia o przyszłości – miasta, demokracji, kultury, człowieka. W kontekście pandemii, która wymusiła na nas zmianę formuły tegorocznej edycji festiwalu, pytanie „co dalej?” stało się jeszcze bardziej istotne. Czy otwarcie granic i zniesienie obostrzeń będzie oznaczać powrót do „normalności”? Wirus niewątpliwie wstrząsnął konstrukcją świata, jaki znaliśmy, zmienił nasze sposoby postrzegania, oceniania, komunikowania się, to, jak reagujemy, co lubimy, o czym marzymy. Musieliśmy odwołać podróże, utknęliśmy zamknięci w jednym miejscu, doświadczyliśmy poczucia śmiertelności i podporządkowania naturze. Czy wyciągniemy naukę z lekcji, jaką nam natura zafundowała? Czy pandemia skłoni nas do podjęcia radykalnych zmian w skali mikro – naszym codziennym życiu – i makro – na poziomie systemowych rozwiązań? W tegorocznym Forum chcemy zastanowić się nad przyszłością miasta, demokracji, człowieka i kultury po pandemii.
W kolejnych spotkaniach Forum gośćmi będą m.in. Adam Bodnar, Aleksandra Derra, Jarosław Kuisz, biskup Marcin Hintz, Łukasz Lamża.
uczestnicy: Julia Fiedorczuk, Marcin Popkiewicz, Zuzanna Warso
prowadzenie: Michał Nogaś