Wydarzenia

2745

Nowy ład naturalny

Marcin Popkiewicz,
Zuzanna Warso,
Julia Fiedorczuk

Forum,
Spotkania
Edycja
fot. Klaudyna Schubert

Szybka ekspansja koronawirusa nie jest nagłym kataklizmem, lecz efektem złożonego procesu, który zachodzi na planecie od kilkudziesięciu lat. Naukowcy mówią od dawna o zagrożeniu, jakie niosą z sobą przemysłowa hodowla zwierząt na mięso, a więc konsumpcja i nasze nawyki żywieniowe, wycinka lasów, rozwój przemysłu lotniczego. Czy koronawirus zmieni wreszcie nasze sposoby postrzegania, relację z planetą, uczyni kryzys klimatyczny tematem ważnym? Jakim językiem się o nim mówi? Prawa, wyobraźni, ekonomii, obyczaju? Co decyduje o tym, co nam wolno, a czego nie wolno z przyrodą robić?

FORUM 2020

W urodzinowym cyklu maltańskich debat na placu Wolności mieliśmy zastanawiać się nad tym, w jakim kierunku zmierza świat, a wraz z nim festiwal Malta. Chcieliśmy, by przeszłość stała się punktem wyjścia do myślenia o przyszłości – miasta, demokracji, kultury, człowieka. W kontekście pandemii, która wymusiła na nas zmianę formuły tegorocznej edycji festiwalu, pytanie „co dalej?” stało się jeszcze bardziej istotne. Czy otwarcie granic i zniesienie obostrzeń będzie oznaczać powrót do „normalności”? Wirus niewątpliwie wstrząsnął konstrukcją świata, jaki znaliśmy, zmienił nasze sposoby postrzegania, oceniania, komunikowania się, to, jak reagujemy, co lubimy, o czym marzymy. Musieliśmy odwołać podróże, utknęliśmy zamknięci w jednym miejscu, doświadczyliśmy poczucia śmiertelności i podporządkowania naturze. Czy wyciągniemy naukę z lekcji, jaką nam natura zafundowała? Czy pandemia skłoni nas do podjęcia radykalnych zmian w skali mikro – naszym codziennym życiu – i makro – na poziomie systemowych rozwiązań? W tegorocznym Forum chcemy zastanowić się nad przyszłością miasta, demokracji, człowieka i kultury po pandemii.

W kolejnych spotkaniach Forum gośćmi będą m.in. Adam Bodnar, Aleksandra Derra, Jarosław Kuisz, biskup Marcin Hintz, Łukasz Lamża.

Wydarzenie
Data 22.07.2020
Nurt Forum
Kategoria Spotkania
Realizacja

uczestnicy: Julia Fiedorczuk, Marcin Popkiewicz, Zuzanna Warso
prowadzenie: Michał Nogaś