Wydarzenia

2745

Ogród Łazarz

Generator Malta,
Działania performatywne,
Miasto,
Spotkania,
Warsztaty
Edycja
fot. Maciej Zakrzewski

Ogród Łazarz budzi się do życia po raz kolejny. Mieszkańcy krok po kroku się z nim oswajają i pytają, co dalej. W tym roku również współpracujemy z Klubem Osiedlowym Krąg, który pierwszy dzień wiosny zorganizował właśnie w ogrodzie. Koncepcji na zagospodarowanie ogrodu było wiele. W części roślinnej przy nieocenionym wsparciu Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska wprowadzamy na powrót niektóre dzikie gatunki roślin, które przez procesy urbanizacyjne zniknęły z krajobrazu miejskiego. Wraz ze Szczepem Łazarz i z mieszkańcami zasadziliśmy już konwalijkę dwulistną, kosmatkę, perłówkę, zawilca gajowego i inne rośliny leśne, a także ziemniaka, który został sprowadzony do Europy jako roślina dekoracyjna. Teraz czekamy, aż zakwitną!

Część kulturalna ogrodu zapowiada się bardzo soczyście. By móc wspólnie biesiadować, budujemy meble ogrodowe z europalet i zaniedbanych ławek parkowych, przy fachowym wsparciu studentów School of Form. Jeden z mieszkańców wykonał z desek znalezionych na strychu huśtawkę, która wisi już na drzewie w ogrodzie. Planujemy też zrobić biblioteczkę ze zbiorem starych czasopism. Podczas warsztatów prowadzonych przez grupę Komitywa z Łazarza mieszkańcy wspólnie rozplanowali miejsca dla każdego z pomysłów. Wymarzyli też sobie kino plenerowe, pikniki, warsztaty ruchowe, spektakle, festiwal placków i fajfy dla seniorów. Do ogrodu chcielibyśmy też zaprosić specjalnego gościa. Poprzeczka została postawiona wysoko: w zeszłym roku z mieszkańcami spotkała się Agnieszka Holland.

Wydarzenie
Realizacja

Współtwórcy: mieszkańcy Łazarza, Klub Osiedlowy Krąg, Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska, School of Form, Szczep Łazarz, Komitywa, Centrum Inicjatyw Młodzieżowych „Horyzonty”, Galeria Raczej, Kolektyw Kąpielisko
Partnerzy: Agroteam, Vilmorin, Aquanet, Zarząd Zieleni Miejskiej, BHU SA, San-Eko