Wydarzenia

2745

Podcast: Woda jest Tobą

ODCINEK 1 Znikające ekosystemy
prowadzenie: Ola Juchacz
rozmówczyni: Adriana Molenda

SŁUCHAJ NA SPOTIFY
SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD

W pierwszym odcinku woda pojawia się w kontekście braku. Rozmawiam z edukatorką klimatyczną Adrianą Molendą, która obserwuje masowe znikanie ryb. O wylesieniu słyszał już chyba każdy, ale co z „wyrybianiem”? Jakie są powody, dla których ten temat nie jest aż tak popularny? Poznamy też sposoby na to, jak do dalszego masowego ginięcia ryb się nie przykładać.

Woda od zawsze stanowiła jeden z głównych zasobów umożliwiających rozwój człowieka. Jest budulcem naszych ciał, ale także miast i wsi. Dzięki niej powstają środowiska, w których żyć mogą inne istoty. W jakim stopniu ona wpływa na nas, a w jakim – my na nią? W naszym obszarze geograficznym obecność wody – w kranie, w zbiornikach wodnych, w szklankach i (w wystarczającej ilości) w naszych organizmach – traktujemy za pewnik. Wiemy, że nie wszędzie jest to takie oczywiste.

ODCINEK 2 Feminizm i nurkowanie
prowadzenie: Ola Juchacz
rozmówczynie: Kolektyw Nurkowy Bojka

SŁUCHAJ NA SPOTIFY
SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD

Tym razem będzie przede wszystkim o nurkowaniu  – ale nie tylko! Kolektyw Nurkowy Bojka, z którego przedstawicielkami rozmawiam, ma szeroką paletę działań: umożliwia naukę nurkowania osobom z niepełnosprawnością, włącza się w poznańskie działania na rzecz klinu zieleni, a w Meksyku - pomaga ratować rafę koralową. Kaśka, Olga i Ola opowiadają jak rozumieją bycie ekofeministką i czego nauczyły się pod wodą.
ODCINEK 3 Hydrosztuka
prowadzenie: Ola Juchacz
rozmówczyni: Ewelina Jarosz
Od klasyków modernizmu, przez land art, po współczesny artywizm wodny – moja rozmówczyni jest historyczką sztuki i wodę obrała za temat swoich działań. Rozmawiamy o polityce i estetyce, nowych odczytaniach dzieł i tym, jak sztuka zajmująca się wodą różni się w zależności od kontekstu geograficznego. Weźmiemy też na warsztat tekst Astridy Neimanis, która udowadnia, że woda uczy nas bycia w świecie Bardziej.
ODCINEK 4 Matka Polka / Siostra Rzeka
prowadzenie: Ola Juchacz
rozmówczyni: Cecylia Malik
W czasach social mediów akcje happeningowe i performansy są jeszcze bardziej nośne niż w poprzednich dekadach. Korzystają z tego artystki i aktywiści na całym świecie. Forma to jedno, a w artystycznych działaniach na rzecz klimatu najważniejsza jest treść. Zainteresowanie metodami działania przy tworzeniu sztuki zaangażowanej przyciągnęło mnie w stronę Cecylii Malik.  Z współtwórczynią takich akcji jak Matki Polki na wyrębie czy Siostry Rzeki, rozmawiam o tym, jak tworzyć uwzględniając współpracę ze specjalistami i ekspertkami.
ODCINEK 5 Retencja w mieście
prowadzenie: Ola Juchacz
rozmówczyni: Agnieszka Antonowicz
Retencja to słowo, które często towarzyszy rozprawom o wodzie. Pojawiło się już także w tym podcaście. Dla mnie nadal było dość enigmatyczne i trudne do wytłumaczenia – zmieniło się to po rozmowie ze specjalistką w temacie architektury krajobrazu, Agnieszką Antonowicz. O związkach roślin i nawadniania miasta, magazynowaniu i odprowadzaniu, rolach rolników, zaangażowaniu społeczników i gimnastyce architektów krajobrazu opowiada współzałożycielka inicjatywy ZaZieleń Poznań.
***

W poszczególnych odcinkach podcastu zastanawiać się będziemy nad społecznymi kontekstami wody. Podczas rozmów z ekspertami postaramy się zgłębić meandry hydrologicznych zależności i rozjaśnić mroki niedostępne wiedzy potocznej. Z aktywistkami i artystami poszukamy momentów, w których woda nie tylko uruchamia wyobraźnię, ale potrzebuje naszej uwagi i działania. Zastanowimy się jak możemy odpoczywać w jej towarzystwie nie naruszając jej naturalnych granic i dokąd prowadzi nas dziki nurt rozrywki, rekreacji i konsumpcji. Posłuchamy historii osób, które walczą o swoje lokalne akweny – sztuczne i naturalne. Zobaczymy, jakie więzi i połączenia stwarza – nie tylko na poziomie relacji ludzko-ludzkich i ludzko-zwierzęcych, ale także ekonomicznych i politycznych.

Wydarzenie
Artysta
Data 10.07.2020
Miejsce
Kategoria Spotkania