19.06 / 20:00 / WERNISAŻ z udziałem Jasminy Metwaly i Fundacji Ocalenie
20-21.06 / 15:00-19:00 / WYSTAWA
20-21.06 / 15:00, 16:30, 18:00 / POKAZ FILMU Metwaly & Rizk "Out On the Street"
20.06 / 19:15 / SPOTKANIE z Jasminą Metwaly
20.06 / 20:00 / PERFORMANCE Sofi da East "Ziemia to wirująca feministka"
W rzeczywistości nieużytków miejskich pojęcia pokoju, regionu, przestrzeni zacierają się i zaczynają znaczyć to samo. Z podobnego poziomu walczą o status “użyteczności”. Nie ma Pokoju tam gdzie trwają konflikty o prawo do posiadania i rozdzielania miejsc. Są fizyczne pokoje, w których tego Pokoju można szukać - choćby na chwilę, choćby czysto metaforycznie.
Na wystawie w opuszczonym mieszkaniu chcemy spotkać publiczność z kwestiami aklimatyzacji migrantów i migrantek oraz jej niemożności. Poruszamy tematy mieszkalnictwa i bezdomności, zmagań z materią pracy zarobkowej i otwartości na uczynienie obcego naszym.
Na wystawę składają się fotografie, prace wideo oraz materiały edukacyjne pochodzące z czterech projektów i kampanii społecznych:
Cudzoziemki w Polsce
INSTYTUT SPRAW PUBLICZNYCH
Cykl fotograficznych portretów migrantek pochodzących z różnych kręgów kulturowych. Dla wszystkich Polska stała się drugim domem. Bohaterki prezentowanej wystawy to kobiety w różnym wieku, różnych zawodów i o różnych doświadczeniach życiowych. Każda z nich jest niezwykła. Wystawa powstała w ramach kampanii społecznej na rzecz kobiet migrantek pod hasłem „Zobacz Niewidzialne”.
Zdjęcia: Bartosz Bobkowski
Witaj w Domu
FUNDACJA OCALENIE
Przez ostatnie 25 lat do Polski przyjechało ponad 125 tysięcy osób uciekających przed wojnami i prześladowaniami. Zostało tylko niespełna 4000 – czyli 3%. Większość musiała stąd wyjechać, bo groziła im bezdomność i ubóstwo. Brak toalety, prądu, ciepłej wody, wilgoć, dzieci śpiące w kurtkach, grzyb na ścianach to dla nich codzienność. Fotografie przedstawiają warunki, w których mieszkają rodziny uchodźcze przebywające w Polsce.
Zdjęcia: Filip Klimaszewski
Out On the Street
JASMINA METWALY, PHILIP RIZK
Kilku robotników bierze udział w warsztatach teatralnych na dachu w Kairze. Artyści starają się zrozumieć ich różne motywacje udziału w egipskiej rewolucji. Poprzez teatr uczestnicy konfrontują swoją codzienność z brutalnością policji, niesprawiedliwością w fabrykach czy korupcją. Film jest hybrydą scen z warsztatów, spektaklu, ale też oryginalnych wideo-nagrań robotników z ich miejsc pracy, zmieniając prywatne opowieści w uniwersalny mikrokosmos. Projekt był prezentowany w 2015 roku na Biennale w Wenecji.
Re-imagine Belonging
WITH WINGS AND ROOTS
Działająca w Berlinie i Nowym Jorku, międzysektorowa i wielojęzyczna grupa artystów With Wings and Roots bada jak polityczne, społeczne i kulturalne wydarzenia kształtują nasze rozumienie obywatelstwa, przynależności i migracji. Produkuje filmy, programy edukacyjne i platformy internetowe, aby kwestionować wykluczające debaty o migracji, a sprzyjać integracji. Prezentowane na wystawie krótkie wideo-wywiady z migrantkami i migrantami będą okazją do spotkania i „zrewidowania naszego myślenia o przynależności”.
Pustostany dla migrantów
Problem nieużytków w Poznaniu wzrasta w podobnym tempie do kryzysu migracyjnego w Europie. Jak możemy myśleć o pustostanach w związku z brakiem miejsca dla nowo przybyłych? W kilku opuszczonych przestrzeniach, poprzez różne medium, chcemy zderzyć publiczność z kwestiami aklimatyzacji migrantów lub/i jej niemożności.