Wydarzenia

2745

Premiera Mapy Sentymentalnej Głównej

Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury

Generator Malta,
Spotkania
Edycja
fot. Beata Wencławek

Patykiem po wodzie
Mapa Sentymentalna Głównej

– Moja mama mówiła, że to jest dzielnica zapomniana, bo po dzielnicy jeździł trolejbus, który miał tabliczkę z literą Z. Z jak zapomniana… – tak Główną wspomina pani Janina, wieloletnia mieszkanka dzielnicy. Ale we wspomnieniach mieszkańców – tych młodszych i tych nieco starszych – historia Głównej jest także wodą pisana.

To właśnie tutaj przez sam środek dzielnicy przepływa rzeka Główna, pieszczotliwie nazywana przez mieszkańców i mieszkanki Główienką, która uchodzi do Warty. To tutaj od stuleci znajdowały się młyny wodne, rozlewiska i stawy, które w pamięci społeczności przetrwały jako miejsca pracy, dziecięcych zabaw i wypoczynku. To wreszcie tutaj powstawały liczne fabryki, które potrzebowały wody.

Dlatego opowieść o Głównej, stworzoną wspólnie ze społecznością lokalną, napisaliśmy patykiem po wodzie. Nietrwałe fragmenty wspomnień, ulotne, płynne historie składają się na historię dzielnicy, opowiadaną o wodzie i przez wodę. Bo woda opowiada o nas. Woda opowiada nas.

HARMONOGRAM MALTA FESTIVAL POZNAŃ NA GŁÓWNEJ:

13:30 – rozpoczęcie Dnia Sąsiada. W programie m.in. gra miejska, warsztaty, koncerty, animacje dla dzieci / miejsce: ul. Harcerska 3 (podwórko SP nr 45)
18:00 – spacer śladami Mapy Sentymentalnej Głównej / start: Rynek Wschodni
20:00 – koncert zespołu Enchanted Hunters / miejsce: park im. ks. T. Kirschke (przy placu zabaw)

Wydarzenie Malta Festival Poznań na Głównej jest częścią Dnia Sąsiada organizowanego przez Fyrtel Główna.

Wydarzenie