Wydarzenia

2745

Queen of the Fortress

Marta Jalowska

Generator Malta,
Działania performatywne
Edycja
fot. Maciej Zakrzewski

Zostałyśmy królową. Wezwane do odpowiedzialności, nikomu niepotrzebne, niezastąpione, zawsze obecne. Monarchinie twierdzy, królowe serc, samice ziemi. Niepodległe jak ziemia, niezależne, nieczyniące podległych, niepokonane, niepokorne, nieprzekonane, niezwykłe. Queen of the Fortress* – bo po angielsku brzmi dostojniej – wygłoszą, wyskandują, wyśpiewają orędzia otwierające każdą rezydencję projektu Zaklepane / Ground Rules.

Queen of the Fortress to odpowiedź Marty Jalowskiej na zaproszenie do wcielenia się w rolę królowej kawałka ziemi w parku Wieniawskiego, gdzie duet iwola, pracując z tematem prawa własności do ziemi i jej zasobów, zbudował twierdzę - instalację i ogłosił jej niepodległość. Twierdzę dostają w posiadanie na 24 lub 48 godzin rezydentki_ci projektu Zaklepane / Ground Rules, którzy z różnych perspektyw przyglądają się naszej relacji z ziemią. Rolą królowej jest reprezentowanie i uosabianie tożsamości władanych przez nią ziem. Jakie tożsamości nadadzą tej ziemi rezydentki_ci? Co na to królowe? Queen of the Fortress są tym, czym ich królestwo.

W trakcie dziesięciu dni festiwalu usłyszycie sześć niezależnych orędzi Queen of the Fortress. Zawsze o tej same porze, o 18:30, każdym z nich Queen powitają zarówno rezydentki_ów jak i osoby odwiedzające park. Ponadto Jalowska będzie pojawiać się, jako Queen of the Fortress, codziennie między 12:00 a 14:00 i 19:00 a 21:00 na terenie twierdzy i okolic, w Parku Wieniawskiego, gdzie będą ofiarowywać nam swoją obecność. Będzie można z nimi porozmawiać, poobserwować, zadać kluczowe i zupełnie nieistotne pytania o aktualną tożsamość ich królestwa. Będą tam szukać słonecznego światła, które jest bogactwem, a którego dostępność jest narzędziem wyznaczania hierarchii. Będą też szukać swojego miejsca pośród prac rezydentek_ów, mieszkanek_ńców parku i samego miasta.

* (używają zaimków niebinarnych „one", „ich")

Wydarzenie
Realizacja

Koncepcja, działanie performatywne: Marta Jalowska
Kostium: Marta Szypulska