Wydarzenia

2745

Solaris Electronic Opera

Waldemar Raźniak,
Karol Nepelski

Nowe Sytuacje,
Teatr,
Muzyka
Edycja
fot. Jagna Burlaga , Karolina Gruszka, Ida Szafałowicz, Dominika Kućmierczyk, Agata Iwasiewicz, Wojtek Morawski, Emilia Adamiszyn, Dorota Skoczyk

Czym jest tajemnicza planeta-0cean z powieści Stanisława Lema „Solaris"? Kim są odwiedzający stację Solaris goście? W ponowoczesności okazuje się, że ta pozornie odrealniona, wywiedziona z naukowej fantastyki historia, sublimuje w sobie niepokoje współczesnego człowieka. Kris, psycholog-racjonalista, konfrontuje się z wypieraną z pamięci przeszłością, upostaciowaną w Rhei, zmarłej przed dziesięcioma laty narzeczonej. Rhea pojawia się za sprawą nieokreślonego i niezrozumiałego tworu — Oceanu.

Tego rodzaju doświadczenie zmusza Krisa do ponownego zdefiniowania własnego „ja". W obliczu tajemniczych wizyt, naukowcy — uwięzieni w przeznaczonym do zbadania Niepoznawalnego cywilizacyjnym wehikule — doświadczają swoistego paradoksu: oto wobec „niemożliwej-realnej Rzeczy" największą zagadką pozostaje człowiek, jego świadomość i tożsamość. Fundamentalną rolę w przedstawieniu odgrywa muzyka. Zanurzając przebywających na stacji bohaterów w charakterystycznej aurze symbolizuje Ocean, który penetruje ich myśli i sny. Dzięki systemowi uruchamiającemu rodzaj elektronicznego śpiewu pobudzanego mową aktor dramatyczny wchodzi w interakcję z muzyką. Nadaje to spektaklowi specyficzną narrację, a co za tym idzie formę opery - opery elektronicznej.

Wydarzenie
Data 26.06.2008
Kategoria Teatr, Muzyka