Wydarzenia

2745

Studnia / Głosowanie

Podobno kupując plastikową butelkę wody Cisowianka (z motywem afrykańskim), wspieramy budowę studni. Podobno kupując butelkę Yuhme, „znaczna część pieniędzy ze sprzedaży wspiera organizację Water for Good”. Podobno 1 kilogram makulatury to 75 litrów wody! Podobno około 60 proc. podejmowanych prób budowy nowych studni głębinowych w Afryce jest nieudana.

W ramach projektu Studnia Pamela Bożek tworzy raport artystyczny poświęcony zbiórkom publicznym na budowy studni w krajach Afryki.

– Chcę przyjrzeć się przemysłowi związanemu z budową studni głębinowych w Afryce, który pod postacią publicznych zbiórek, a także licznych akcji społecznych i organizacji jest reprezentowany w Polsce. Organizacje charytatywne nie budują studni samodzielnie, budują je wyspecjalizowane, finansowane przez nie firmy. Chciałabym stworzyć mapę pośredników i wykonawców, a także realnie istniejących studni wybudowanych w latach 2018–2020 – mówi artystka.

Na podstawie wywiadów przeprowadzonych z przedstawicielami i przedstawicielkami organizacji pozarządowych oraz organizatorami i organizatorkami inicjatyw niezależnych w Polsce powstanie publiczny dokument, w którym znajdą się wybrane rozmowy, informacje o ukończonych projektach i trwających zbiórkach. Raport będzie dostępny online. Ostatni etap Studni będzie miał formułę partycypacyjną: po zapoznaniu się z danymi zawartymi w raporcie publiczność festiwalu będzie miała możliwość oddania głosu na wybraną zbiórkę na budowę studni w Afryce. Inicjatywa, która zgromadzi największą liczbę głosów, otrzyma część budżetu produkcyjnego projektu. Głosowanie odbędzie się online oraz w ramach wystawy Woda jest tobą, na którą Bożek przygotowuje ekspozycję podsumowującą projekt.

Raport zostanie opublikowany 21 sierpnia
Głosowanie będzie trwało od 24 sierpnia do 6 września
Wystawa odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia

Wydarzenie
Artysta Pamela Bożek
Data 24.08.2020
Miejsce
Kategoria Spotkania