Wydarzenia

2745

Studnia / wystawa

Wystawa w ramach finałowej wystawy Generatora Malta Woda jest tobą
28.08, g. 18:00-21:00 wernisaż wystawy
29-30, g. 12:00-18:00 wystawa

PRZECZYTAJ RAPORT
ODDAJ GŁOS

Podobno kupując plastikową butelkę wody Cisowianka (z motywem afrykańskim), wspieramy budowę studni. Podobno kupując butelkę Yuhme, „znaczna część pieniędzy ze sprzedaży wspiera organizację Water for Good”. Podobno 1 kilogram makulatury to 75 litrów wody! Podobno około 60 proc. podejmowanych prób budowy nowych studni głębinowych w Afryce jest nieudana.

W ramach projektu Studnia Pamela Bożek tworzy raport artystyczny poświęcony zbiórkom publicznym na budowy studni w krajach Afryki.

– Chcę przyjrzeć się przemysłowi związanemu z budową studni głębinowych w Afryce, który pod postacią publicznych zbiórek, a także licznych akcji społecznych i organizacji jest reprezentowany w Polsce. Organizacje charytatywne nie budują studni samodzielnie, budują je wyspecjalizowane, finansowane przez nie firmy. Chciałabym stworzyć mapę pośredników i wykonawców, a także realnie istniejących studni wybudowanych w latach 2018–2020 – mówi artystka.

Na podstawie wywiadów przeprowadzonych z przedstawicielami i przedstawicielkami organizacji pozarządowych oraz organizatorami i organizatorkami inicjatyw niezależnych w Polsce powstanie publiczny dokument, w którym znajdą się wybrane rozmowy, informacje o ukończonych projektach i trwających zbiórkach. Raport będzie dostępny online. Ostatni etap Studni będzie miał formułę partycypacyjną: po zapoznaniu się z danymi zawartymi w raporcie publiczność festiwalu będzie miała możliwość oddania głosu na wybraną zbiórkę na budowę studni w Afryce. Inicjatywa, która zgromadzi największą liczbę głosów, otrzyma część budżetu produkcyjnego projektu. Głosowanie odbędzie się online oraz w ramach wystawy Woda jest tobą, na którą Bożek przygotowuje ekspozycję podsumowującą projekt.

Raport zostanie opublikowany 21 sierpnia
Głosowanie będzie trwało od 24 sierpnia do 6 września
Wystawa odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia

Wydarzenie
Artysta Pamela Bożek
Data 29.08.2020
Kategoria Spotkania