Wydarzenia

2745

Wystawa z okazji Święta Patronów Miasta Poznania - Św. Piotra i Pawła

Asocjacja 2006

Scena Malta,
Sztuki wizualne
Edycja
fot. Maciej Zakrzewski

Instalacja jest zbiorem teatralnych obiektów i zdjęć z okazji ćwierćwiecza artystycznych działań grupy teatralnej Asocjacja 2006 w ramach obchodów Święta Patronów Miasta Poznania Świętych Piotra i Pawła. Działania te zostały zainicjowanych w 1996 roku przez prof. Jarosława Maszewskiego i studencką grupę Asocjacja Kółka Graniastego, jako pospolite ruszenie artystów. Od 2003 roku wydarzenie jest kontynuowane i rozbudowane przez dr hab. prof. UAP Piotra Tetlaka, a następnie Interdyscyplinarną Grupę Teatralna Asocjacja 2006 działającą w polskim nurcie teatru plastycznego.

Działania widowiskowe z okazji Święta Patronów Miasta Poznania, rozpoczęte w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w 1996 roku, za każdym razem fetowane były paradami i korowodami, a od 2006 roku rozbudowane zostały o spektakle teatralne, koncerty i działania performatywne. Od samego początku do działań włączali się znani artyści i przyjaciele związani z Asocjacją 2006 i jej protoplastą Asocjacją Kółka Graniastego jak: Hanna Banaszak, Lech Raczak, Daria Anfelli, Zbigniew Łowżył, Przemysław Grządziela „Klaun Pineska”, Wojciech Deneka, Jarosław Patycki, Wiesław Paprzycki, Przemysław Prasnowski, Janusz Stolarski, Jacek Halas, Arnol Dabrowski, Katarzyna Klebba, Paweł Paluch i wiele innych osobowości artystycznych Poznania.

W obchody obydwu Asocjacji włączały się kolejno od 1996 roku: Urząd Miasta Poznania, Akademia Sztuk Pięknych i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Malta Festival Poznań, Centrum Kultury Zamek, Teatr Muzyczny, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego, Spółka Targowiska, Aquanet.

Wydarzenie
Artysta Asocjacja 2006
Data 29.06.2020
Miejsce Plac Wolności
Kategoria Sztuki wizualne
Realizacja

autorka pomysłu – Ewa Tetlak
opieka kuratorska, kierownictwo artystyczne – Piotr Tetlak
aranżacja instalacji okolicznościowej – Krzysztof Urban
oprawa graficzna – Jakub Psuja
producent wykonawczy – Maria Magdalena Wawrzyńczyk
kierownictwo techniczne – Paweł Stachowczyk
główni autorzy obiektów i kostiumów w ramach instalacji okolicznościowej – Elżbieta Cios, Sławomira Chorazyczewska, Jarosław Maszewski, Dariusz Minta, Wojciech Pawliczuk, Jakub Psuja, Natali Rejszel, Martyna Stachowczyk, Ewa Tetlak, Piotr Tetlak, Krzysztof Urban

partner – Fundacja Malta
projekt współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Poznania