Wydarzenia

2745

Zanurzenie

Dawid Dąbrowski,
Evgenia Klemba

fot. Beata Wencławek

Wspomnienie zanurzenia w zimnej wodzie, zejścia pod powierzchnię. Zaburzenie zmysłów słuchu i wzroku. Miejsce, którego nie ma.

Pływalnia Olimpia – tętniące niegdyś życiem miejsce, w którym zmysły słuchu, wzroku i czucia zaczynały działać na innych zasadach – została zamknięta. O tęsknocie do lokalnej przestrzeni rekreacji, oczyszczenia i zmiany sensorycznej świadczy m.in. społeczna akcja mająca na celu przywrócenie Olimpii mieszkańcom. To poczucie braku było dla Dawida Dąbrowskiego i Evgenii Klemby impulsem do powstania projektu wewnątrz pustego obecnie basenu. Artyści pracują na zjawisku fatamorgany, które występuje w warunkach skrajnego wyczerpania i niedoboru wody. Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych osobie jawi się miraż, miejsce obiecane.

Uczestnicy zostaną zanurzeni w dźwięku i obrazie wewnątrz basenu. Dźwięk będzie się wydobywać spod powierzchni nieobecnej wody przy pomocy hydrofonu, dając wrażenie zanurzenia. Dąbrowski w pracy z hydrofonem wykorzysta też tę właściwość wody, która przez infekowanie różnymi substancjami zmienia przewodność. Zmiany te wywołają zmiany jakościowe słyszalnych dźwięków. Dno basenu będzie wypełnione projekcjami, budującymi wrażenie istnienia wody w zbiorniku. Oko i ucho widza będą poszukiwać wody, której nie ma.

Wydarzenie
Data 21.08.2020
Kategoria Muzyka