Wydarzenia

2745

Znikający Mur - wystawa

Goethe Instytut

Scena Malta,
Sztuki wizualne
Edycja
fot. Maciej Zakrzewski

Z początkiem lipca Niemcy objęły prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Z tej okazji Goethe-Institut przygotował specjalny europejski program kulturalny. W sierpniu i we wrześniu, kolejno w trzech miastach Polski: w Poznaniu, Gdańsku i Warszawie, w licznie uczęszczanych miejscach przestrzeni miejskiej, można będzie zobaczyć interaktywną instalację Znikający mur.

Znikający mur to wyjątkowe zestawienie ulubionych cytatów nadesłanych przez mieszkanki i mieszkańców Europy – fragmenty piosenek, wierszy, cytaty z ulubionych filmów, powieści i pism filozoficznych. Instalacja nie tylko gromadzi cytaty wygrawerowane na małych klockach, lecz także prezentuje językową i duchową różnorodność naszego kontynentu oraz bogactwo europejskiej kultury. Zwiedzający instalację będą mogli zabrać ze sobą na pamiątkę bądź przekazać najbliższym tyle klocków, ile uniosą.

Znikające klocki mają symbolizować znikający mur. Sztucznie budowane granice, które dzielą społeczności, narody, wspólnoty i zwykłych ludzi, mogą zniknąć dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich zainteresowanych.

Równolegle do prezentacji w Polsce instalacja będzie pokazywana również w Belgii, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii/Irlandii Północnej, Hiszpanii, Grecji, we Włoszech oraz na Cyprze i Litwie.

Oficjalne otwarcie 24 sierpnia o godzinie 13:00 – instalacja będzie czynna do 27 sierpnia w godzinach od 10:00 do 22:00.

Patronami medialnymi wydarzenia są „Gazeta Wyborcza”, warszawa.wyborcza.pl oraz NOIZZ.

Wydarzenie
Artysta Goethe Instytut
Data 24.08.2020
Miejsce Plac Wolności
Kategoria Sztuki wizualne