Video

976

Czarodziejska Góra

Czarodziejska Góra
Opera Pawła Mykietyna „Czarodziejska góra” na postawie powieści Thomasa Manna powstała na specjalnie zamówienie Malta Festival Poznań. Premierowa realizacja opery jest wspólną pracą czterech twórców: kompozytora Pawła Mykietyna, dramatopisarki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, artysty sztuk wizualnych Mirosława Bałki oraz aktora i reżysera Andrzeja Chyry. Libretto powstało w oparciu o powieść Thomasa Manna z 1924 roku opisującą intelektualne, emocjonalne i duchowe dojrzewanie Hansa Castorpa w sanatorium Berghof w Davos. W interpretacji polskich twórców kluczową postacią staje się Amerykanka, o której Mann wspomina tylko na początku książki, w jednym zdaniu. Dowiadujemy się, że kobieta umiera przed przyjazdem Hansa, a on zajmuje jej pokój. W operze postać Amerykanki funkcjonuje jak filtr, przez który spoglądamy na opowiadaną historię. Jej obecność zaciera granicę między życiem a śmiercią, sprawia, że „Czarodziejska góra” staje się, jak mówi reżyser: „opowieścią o dojrzewaniu do śmierci”.
– Myślę, że to dobry pomysł – wracać do lektur, które kiedyś zrobiły na nas ogromne wrażenie, i zobaczyć, jak działają dzisiaj – mówi noblistka Olga Tokarczuk, która po raz szósty sięga do lektury „Czarodziejskiej góry” Tomasza Manna.
Po maltańskiej premierze opera wyruszyła w Polskę. Można ją było oglądać na festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie, na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach oraz w Teatrze Nowym podczas Warszawskiej Jesieni.
– Ta całość jest jedynym w swoim rodzaju stopem rozbrzmiewającej z głośników wybitnej muzyki, złożonej z dźwięków elektronicznych, instrumentalnych i naturalnych, ze znakomitym śpiewem i kreacjami aktorskimi solistów różnych pokoleń (obok uznanych gwiazd, jak Jadwiga Rappé czy Urszula Kryger, młodzi obiecujący artyści, m.in. Barbara Kinga Majewska, Szymon Komasa, Szymon Maliszewski, Marcin Habela) oraz statyczną, klaustrofobiczną scenografią Mirosława Bałki (...) Wszystkie elementy są istotne i mimo że muzyka tu dominuje, jest częścią całości – recenzowała w „Polityce” Dorota Szwarcman.
Spektakl, a także jego twórcy, zdobyli wiele nagród. Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera sezonu otrzymał Andrzej Chyra. Paweł Mykietyn, kompozytor opery, dostał Nagrodę Specjalną miesięcznika „Teatr” oraz Koryfeusza Muzyki Polskiej 2015 w kategorii „Osobowość Roku”. Barbara Kinga Majewska, odtwórczyni roli Kławdii, znalazła się natomiast w trójce nominowanych do Paszportu „Polityki” w kategorii „Muzyka Poważna”.
Opera powstała jako koprodukcja festiwalu Malta, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Programu II Polskiego Radia. 

muzyka: Paweł Mykietyn
koncepcja libretta, libretto: Małgorzata Sikorska-Miszczuk
koncepcja libretta, reżyseria: Andrzej Chyra
kierownictwo muzyczne: Adam Banaszak
scenografia: Mirosław Bałka
kostiumy: Magdalena Maciejewska
stylizacja fryzur: Paweł Kaleta
charakteryzacja: Maria Ciernioch i Katarzyna Kałek-Dekert
ruch sceniczny: Maria Stokłosa
reżyseria światła: Bartosz Nalazek
reżyseria dźwięku: Ewa Guziołek-Tubylewicz
projekcje wideo: Mikołaj Szymkowiak
tłumaczenie libretta na język niemiecki: Andreas Volk
współudział przy tłumaczeniu aktu I: Barbara Sierosławski
tłumaczenie libretta na język angielski: Artur Zapałowski
konsultacje literackie: Michał Pabian
zgranie muzyki: 7.1 Dreamsound, Rafał Smoleń, Filip Krzyżykowski (współpraca)

soliści
Amerykanka: Agata Zubel
Behrens: Łukasz Konieczny
Joachim: Szymon Maliszewski
Hans: Szymon Komasa
Kławdia: Barbara Kinga Majewska
Krokowski: Juan Noval Moro
Naphta: Urszula Kryger
Pani Stöhr: Jadwiga Rappe
Peeperkorn: Marcin Habela
Settembrini: Karol Kozłowski
chór: Elly Brand: Anna Gadt
chór: Marusia: Agnieszka Kiepuszewska
chór: Wehsal: Michał Dembiński
chór: Iwona Kmiecik
chór: Jacek Kotlarski
chór: Marcin Wawrzynowicz

asystent Andrzeja Chyry: Michał Kurkowski
asystentka Magdaleny Maciejewskiej: Agnieszka Beaupre
asystentki Mirosława Bałki: Urszula Kuczyńska, Kaja Migdałek
koordynatorka projektu: Magdalena Charczuk
producent wykonawczy: Julia Stryjska