Dada Von Bzdülöw

Polska

Teatr, Taniec
Edycja

Teatr Dada Von Bzdülöw został założony w 1993 roku w Gdańsku przez choreografa i reżysera Leszka Bzdyla oraz tancerkę i choreografa Katarzynę Chmielewską. Jako niezależna grupa realizuje spektakle w kooperacji z polskimi i zagranicznymi instytucjami kultury  (m.in. Teatr Wybrzeże/Gdańsk, Klub Žak/Gdańsk, Dance Advance/Filadelfia, Les Hivernales/Avignon, Stary Browar/Poznań, Teatr Nowy/ Łódź).

Teatr Dada von Bzdülöw miał dotychczas blisko 40 premierowych przedstawień, m.in. Zagłada ludu, Człowiek, który kłamał, Nie było, nie będzie, czyli nie ma, Sonata, Apartament no 7, Dialogus In conventione, Drop Dead Gorgeous.

W dorobku zespołu są również międzynarodowe produkcje i wydarzenia artystyczne realizowane w Niemczech, Belgii, Szwecji i Anglii: Landscape X w Sztokholmie  (przedstawienie The Rape of Europe w reżyserii Piotra Cieplaka/1998) oraz SEAS  (spektakl ODYS-seas - reżyseria Leszek Bzdyl/2004).

W latach 2004-2006 Teatr Dada von Bzdülöw uczestniczył w projekcie Trans Danse Europe, w latach 2000-2007 związany był ze sceną teatralną Klubu Żak w Gdańsku, gdzie w 2002 roku zainicjował nowy festiwal teatrów tańca i tańca współczesnego pod nazwą Gdańska Korporacja Tańca. W sezonie 2008/09 i 2009/10 współpracuje z Teatrem Nowym w Łodzi i Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.

Wydarzenia
Data 29.06.2010
Miejsce Stary Browar
Kategoria Taniec