Paweł Mykietyn

Polska

Teatr, Muzyka, Spotkania
Edycja

Paweł Mykietyn (ur. 1971) ukończył studia kompozytorskie na warszawskiej Akademii Muzycznej w 1997 r. Dużą część jego utworów charakteryzuje technika oparta na mikrotonach, czyli interwałach mniejszych od półtonu. Kwartet smyczkowy (2006), w którym dźwiękowość mikrotonowa przenika się ze światem tradycji, ukazał się na płycie Kwartety polskie w wykonaniu Kronos Quartet, obok kwartetów Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.

W 2007 r. powstała II Symfonia, która znalazła się na liście najwyżej punktowanych kompozycji Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów w Dublinie. W tym samym roku, na festiwalu Wratislavia Cantans odbyła się premiera Pasji według św. Marka. III Symfonia na alt i orkiestrę powstała w 2011 r. To utwór do słów Mateusza Kościukiewicza zaczerpniętych z SMS-ów, w którym obok mikrotonów pojawiają się techniki i rytmy triphopowe, elementy rapu łączą się z tradycyjną techniką wokalną. W operze Czarodziejska góra, powstałej na zamówienie Malta Festival Poznań (libretto Małgorzata Sikorska-Miszczuk, reżyseria Andrzej Chyra, scenografia Mirosław Bałka, 2015) partie „instrumentalne” zostały z kolei przepisane na elektroniczny zapis. Jak mówi Mykietyn: „Elektronika jest jedynym narzędziem, które pozwala mi zmierzyć się z tym, co mnie ostatnio bardzo absorbuje, czyli z grą z czasem w muzyce”. Formalny chłód, matematyczna precyzja łączy się w twórczości Mykietyna często z emocją i misteryjną wręcz osnową.

Paweł Mykietyn od wielu lat komponuje również muzykę teatralną i filmową. W teatrze współpracuje przede wszystkim z Krzysztofem Warlikowskim (od 1997 r.). Od 2008 r. pełni funkcję kierownika muzycznego jego Nowego Teatru. Jest autorem muzyki m.in. do filmów Egoiści Mariusza Trelińskiego, Ono33 sceny z życiaW imię Małgorzaty Szumowskiej, Tatarak i WałęsaCzłowiek nadziei Andrzeja Wajdy, Essential Killing i 11 minut Jerzego Skolimowskiego. Był za nią wielokrotnie nagradzany, m.in. dwukrotnie Polską Nagrodą Filmową „Orły” i pięciokrotnie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Wydarzenia
Data 26.06.2015
Kategoria Teatr, Muzyka