Wydarzenia

2721

Archiwum Protestów Publicznych. Ekranizacja

Nikt chyba nie zarejestrował wielkiej fali demonstracji publicznych ostatnich lat lepiej niż fotografowie związani z Archiwum Protestów Publicznych. Inicjatywa Rafała Milacha przeobraziła się w ogromne, unikalne w skali światowej repozytorium obrazów społecznego sprzeciwu. Jak deklarują twórcy, A-P-P jest dziś „kolekcją obrazów formułujących ostrzeżenie przed rosnącym populizmem i szeroko rozumianą dyskryminacją: ksenofobią, homofobią, mizoginią, a także katastrofą klimatyczną. Tworząc archiwum, jego twórczynie i twórcy pragną przedłużyć żywotność obrazów, które związane są z konkretnymi wydarzeniami, a których trwanie kończy się zwykle wraz z publikacją na łamach prasy”.

W ramach Malta Festival Poznań pokazujemy specjalnie wyselekcjonowany zestaw zdjęć zgromadzonych w A-P-P, ułożony i zmontowany przez artystkę Laurę Pawelę w rodzaj godzinnego filmu dokumentalnego, z muzyką skomponowaną przez Avtomata – Kajetana Łukomskiego, jednego z najzdolniejszych muzyków elektronicznych młodej generacji, członka głośnego didżejskiego kolektywu Oramics. To jeszcze jedna forma przedłużenia pamięci o sprawach, których wiele/wielu z nas broniło na ulicach w ostatnich miesiącach.

Pokaz odbędzie się po debacie Wspólnota oburzonych poświęconej tematowi ruchów społecznych. W rozmowie wezmą udział Dorota Piontek, Krzysztof Podemski, Jakub Wygnański. Poprowadzi ją Karolina Lewicka.

Film jest produkcją projektu Plac Defilad warszawskiego Teatru Studio. Jego premiera odbyła się 4 czerwca 2021 r., w rocznicę historycznych wyborów z 1989 r.

archiwumprotestow.pl

Wydarzenie
Artysta
Data 18.06.2021
Kategoria Film
Realizacja

Montaż: Laura Pawela
Muzyka: Avtomat (Kajetan Łukomski)
Autorki/autorzy zdjęć: Michał Adamski, Marta Bogdańska, Karolina Gembara, Łukasz Głowala, Marcin Kruk, Agata Kubis, Michalina Kuczyńska, Adam Lach, Alicja Lesiak, Rafał Milach, Joanna Musiał, Chris Niedenthal, Wojtek Radwański, Bartek Sadowski, Karolina Sobel, Paweł Starzec, Grzegorz Wełnicki, Dawid Zieliński