Wydarzenia

2745

Mesjasze (albo skoro nie zostało nam już nic do wierzenia, to czy wolno nam podważać coś, w co na nowo moglibyśmy uwierzyć?)

Aneta Groszyńska,
Jan Czapliński,
Marcin Kącki

fot. Maciej Zakrzewski

Spektakl inspirowany powieścią Györgyego Spiró Mesjasze. W połowie XIX w., po klęsce powstania listopadowego, polscy emigranci we Francji zawiązują Koło Sprawy Bożej – religijno-narodową sektę. Obok Towiańskiego jej członkami są m.in. Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki – czołowi twórcy polskiego romantyzmu. Książka węgierskiego pisarza jest tragikomiczną fantazją, montażem źródeł i historyczną rozprawą o polskiej duszy w jednym.

Jak mówi Aneta Groszyńska, reżyserka przedstawienia: „Nie jest to spektakl historyczny. Historia rozgrywa się gdzieś w naszej wyobraźni, w naszym stosunku do wtedy i do dzisiaj, dzieje się tak naprawdę w jakimś naszym polskim krwioobiegu. U Spiró jest taki cytat, który jest punktem wyjścia dla tego, co tworzymy na scenie jako grupa: »fanatyzm to jest rozpacz, która zamienia się w ślepotę «. Punktem wyjścia na pewno jest dla nas ten stan rozpadu, rozpaczy, jakiejś takiej niemocy, która zostaje przetworzona w szaleństwo". Spektakl jest koprodukcją Malta Festival Poznań 2018 i Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Wydarzenie