Video

976

Ksenofonia. Symfonia dla Innego

Ksenofonia. Symfonia dla Innego

Jan Komasa wyreżyserował multimedialne widowisko na 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca ’56. 28 czerwca o godz. 22.00 na placu Mickiewicza Malta Festival Poznań, na zaproszenie Miasta Poznania, przedstawił opowieść o pierwszym buncie przeciw władzy komunistycznej, krwawo stłumionym przez wojsko. Reżyser zaprosił do współpracy Mikołaja Mikołajczyka – choreografa, który przez wiele lat związany był z poznańskim Polskim Teatrem Tańca oraz Teatrem Wielkim (jako solista). Muzykę stworzył Bartek Wąsik i Miłosz Pękala z Kwadrofonik (również nagrodzonego Paszportem „Polityki”) we współpracy z Royal String Quartet. Elektronika spotkała się z perkusją, fortepianami i kwartetem smyczkowym na żywo. Stronę wizualną, taneczną i muzyczną spektaklu dopełniła technologia, która stworzyła wrażanie terroru inwigilacji. Ponad 8000 widzów obejrzało tam spektakl „Ksenofonia. Symfonia dla Innego” na placu Mickiewicza w Poznaniu.

Jeżeli nie mogliście być z nami na placu Mickiewicza lub nie zobaczyliście „Ksenofonii” na YouTube, w TVP2, TVP Poznań lub TVP Polonia, udostępniamy pełną rejestrację widowiska na maltańskim kanale YouTube. Rejestracja telewizyjna dostępna jest na poznan.tvp.pl.

produkcja: Andiamo

zdjęcia: Michał Więckowski

montaż: Nikodem Chabior

koloryzacja: Tomasz Fraszczak

muzyka: wykorzystano muzykę skomponowaną przez Kwadrofonik (Bartek Wąsik, Miłosz Pękala) oraz utwór Juliusa Eastmana „Evil’s Nigger” dzięki uprzejmości Bołt Records