Mariusz "Wilk" Wilczyński

Polska

Muzyka
Edycja

Polski reżyser animacji, performer. Animacji nauczył się sam i od 1996 realizuje autorskie kino animowane. Miał retrospektywy swoich filmów min. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (2007), Anthology Film Archives w Nowym Jorku (2007 i 2020), Pretoria Art Museum w Pretorii (2007), National Museum of Brazil w Brasili (2009), Tokyo International Forum w Tokio (2014), Pera Museum w Stambule (2014), Muzeum Narodowym w Warszawie (2018). Prezentował swoje filmy także min. w National Gallery w Londynie (2007), Lincoln Center w Nowym Jorku (2010), i na Berlinale (2008).

Mariusz Wilczyński realizuje równieź filmy animowane na żywo do udziału w których zaprasza muzyków tworząc z nimi improwizowane spektakle. W pokazach “Wilka” udział brali min.: Narodowa Orkiestra Filharmoniczna z Lwowa, Orkiestra Sinfonia Varsovia, trębacz jazzowy Tomasz Stańko, oraz także min. Leszek Możdżer, Michał Urbaniak, Wojciech Waglewski, VOO VOO, Fisz Emade i inni.

W 2007 New York Times nazwał Mariusza Wilczyńskiego "jednym z najważniejszych współczesnych twórców animacji artystycznej." (Dave Kehr, The New York Times, Friday, May 4, 2007.) W lutym 2020 na festiwalu Berlinale zadebiutował swoim pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym "Zabij to i wyjedź z tego miasta" nad którym pracował 14 lat. Film zebrał blisko 60 recenzji min. w The Guardian, Variety, Hollywood Reporter, Screen Daily i New York Times. Film zdobył nagrody na wielu prestiżowych festiwalach filmowych, m. in. w Ottawie, Annecy, Sapporo, Wiedniu, Limie, Palić czy Gdyni.

Mariusz Wilczyński jest profesorem animacji w Szkole Filmowej w Łodzi.

Wydarzenia