Aleksander Nowak

Polska

Muzyka
Edycja

Aleksander Nowak (ur. 1979) ukończył studia kompozytorskie w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od 2008 r. jest zatrudniony w Katedrze Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki tej uczelni. W 2010 r. otrzymał stopień doktora, w 2016 r. doktora habilitowanego. Od 2011 r. pełni funkcję prezesa katowickiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich, koordynując festiwale Śląskie Dni Muzyki Współczesnej, Śląska Trybuna Kompozytorów i Brand New Music.

Aleksander Nowak jest autorem kilkudziesięciu utworów orkiestrowych, kameralnych, solowych (na gitarę lub fortepian), a także scenicznych. Jego twórczość charakteryzuje klasyczne instrumentarium oraz narracyjność – czytelna tylko pozornie, bo kompozytor chętnie łamie jej tok, zaskakując nieoczekiwanymi zmianami brzmieniowymi czy stosując autoironiczny dystans. W wielu przypadkach inspirację dla muzycznych opowieści stanowią własne doświadczenia kompozytora. Fiddler’s Green and White Savannas Never More na orkiestrę kameralną i głosy męskie to swoisty dziennik podróży, którą Nowak odbył ku mroźnej Arktyce. Utwór Last Days of Wanda B. jest pożegnaniem z babcią. W Dzienniku zapełnionym w połowie kompozytor nawiązuje z kolei do historii swojego dziadka. Jego utwory mają też często anegdotyczną przyczynę, jak w przypadku utworu Ciemnowłosa dziewczyna w czarnym sportowym samochodzie (2009) – inspirację do niego stanowiła kobieta, która zatrzymała się na czerwonym świetle w samochodzie obok. Nośnikiem codzienności jest też u kompozytora idiom muzyki popularnej, z jej rytmicznością i powtarzalnością.

Nowak jest autorem opery kameralnej Sudden Rain (libretto Anna Konieczna, 2009), quasi-dramatu muzycznego na głosy solowe i wideo Spoon River (stworzonego we współpracy z Adamem Dudkiem do tekstów Edgara Lee Mastersa, 2013), Space Opera (libretto Georgi Gospodinov, 2015), opery Ahat Ili. Siotra bogów (libretto Olga Tokarczuk, 2018), za którą kompozytor dostał Paszport Polityki. W 2019 r. odbyła się premiera opery Drach, do której libretto na podstawie własnej śląskiej sagi napisał Szczepan Twardoch.

Wydarzenia