Wydarzenia

2745

Requiem for a Dying Planet

Marsab Music Management

fot. Fundacja Malta

To niezwykły koncert, który stanowi część specjalnego programu tegorocznego festiwalu — EkoMalty. Jego przesłanie dotyka bowiem problemów związanych z wyniszczeniem ekologicznym naszej planety. Wykonawcami są artyści, którzy stworzyli muzykę do filmów Wernera Herzoga: „Odległa błękitna planeta" oraz „Biały diament". Dla niemieckiego reżysera muzyka od zawsze stanowi integralny element filmów; nie jest tylko dodatkiem do obrazu, ale formą nowej kreacji.

Zamawiając muzykę u Ernsta Reijsegera (holenderskiego wiolonczelisty, kompozytora i performera o bardzo rozległych zainteresowaniach stylistycznych), Herzog miał świadomość, że dzięki niemu może dokonać niezwykłego połączenia tego co wizualne z tym, co słyszalne. Obrazu i dźwięku. W koncercie, Obok Reijsegera, wezmą udział muzycy znani z płytowego nagrania „Requiem": senegalski piosenkarz Mola Sylla oraz sardyński chór męski z charakterystycznie rozwibrowanymi „beczącymi" białymi głosami.

O „Requiem for a Dying Planet" mówi się iż jest to „audio film" lub kino dla zamkniętych oczu. Muzyka nabiera tu cech przestrzennych. Dźwięki składają się w historię o tragedii i winie ludzkości oraz wierze w Boga. Wiele fragmentów tego albumu było inspirowanych muzyką obrzędów religijnych, Ernst Reijseger i Mola Sylla zaadaptowali kościelne piosenki, dodając do nich nowe brzmienia, rytmy i teksty. „Requiem " nie jest jedynie utyskiwaniem na przerażającą sytuację naszej planety. To bardziej hołd złożony Matce Ziemi. To zamknięta w dźwiękach potrzeba przybliżenia piękna natury wielkomiejskim środowiskom. Dodatkową atrakcją koncertu są towarzyszące muzyce projekcje filmów ekologicznych i kompilacje barwnych obrazów.

Wydarzenie