Wydarzenia

2745

Wet Fingers - performance

Ludzie-DoWody

fot. Maciej Zakrzewski

Kolektyw Ludzie doWody zaprasza na jeansowy performance Wet Fingers. Jako grupa artystyczna postanowili podjąć się tematu etycznej mody. Woda i moda to coś co dotyczy każdego z nas. Codziennie dotyka naszej skóry i przedstawia nasze osobowości. Przemysł odzieżowy niesie jednak za sobą katastrofalne skutki, poraża klimat i wysusza światowe zasoby wody pitnej.

Wet fingers to modowa fantazja, którą prezentujemy w formie miejskiego performansu. Zwracamy nim uwagę na skutki produkcji szybkiej mody. Swoim działaniem chcemy szerzyć świadomość ekologiczną przy użyciu zasobów odzieży – z drugiej ręki.

Przeciętny t-shirt produkowany w sieciówce pokonuje 18-50 tysięcy kilometrów, by trafił na półki sklepowe. obwód naszego globu wynosi 40 075 km.

Do wyprodukowania 1 kg surowej bawełny (2 sieciówkowe pary jeansów) potrzeba 25 000 l wody.

Produkcja bawełny zużywa 6% procent zasobów wody pitnej.

Mimo, że bawełnę uprawia się na 2,5% gleby świata, to do jej uprawy wykorzystuje się ponad 25% światowego zużycia środków owadobójczych. Populacja wielu owadów, a zwłaszcza pszczół, potrzebnych by zapylać te rośliny, zatruwa się i umiera.

Do barwienia tkanin używane jest dużo chemikaliów – tkaniny wchłaniają tylko 80% barwników, z czego wynika ze 20% tych chemikaliów jest usuwane do wód.

Wydarzenie